10km på Sola – landets raskeste?

I nyhetssak nedenfor har vi skrevet en kort intro til Solastranden halvmaraton 28.januar – du kan nå melde deg på løpet – se link lagt ut i høyre kolonne –  men før du bestemmer deg:

7.utgave av turen rundt flyplassen inneholder også en mulighet til å forsøke deg i sannsynligvis landets raskeste 10km, vi har funnet en fabelaktig spennende trasé

Løypetraséer Sola:

Startsted beskrevet i invitasjon / påmelding til løpet. Det skal løpes motsols korteste tilgjengelige vei rundt flyplassen. 10km er 1 runde, halvmaraton 2 runder, og alt føles som bare nedover. Dette betyr at man under jaktstart 10km hvor man starter 300m bak halvmaraton, slettes ikke skal måtte løpe motbakke opp til kirken 

Mens NM Maraton (2007) og NM halvmaraton (2010) hadde start/mål i Sola sentrum (pga NM fasiliteter/publikum) er formålet med 2012 sesongens 1.gateløpstilbud – i GTI regi – hensynet til hvordan finne den optimale trasé som gitt gode værforhold gir størst sjanse for å sette pers. Når gode tider eventuelt skal taes med i årsstatistikker må tiden være oppnådd i løyper kontrollmålt. Med kontrollmålt menes ikke kontrollmålt med bil, sykkel eller satelitt, men målt av utdannet autoriserte oppmålere. I Stavanger området er det kun en med godkjent sertifikat for dette, og det er denne løypemålers godkjenning som må foreligge, for at man helt sikkert har den korrekte distanse, slik norske og internasjonale kriterier er for måling av løyper

Disse regler sier noe om hvorvidt det skal måles midt i banen gjennom en sving (slik som ved bilkjøring) eller om det skal måles hvor det er naturlig fremkommelighet for en løper. Videre er det regler for maks tillatt nedoverbakke. I Firenze Marathon hvor en Stavanger delegasjon skal løpe til helgen, var det frem til 2008 for mye nedoverbakke, og tidene kunne ikke godkjennes. Maks tillatt fall er 1 meter pr km. Dersom Stavanger Marathon har mållinje 5 moh, kan ikke startpunkt ligge høyere enn 47moh. Stavanger stadions beliggenhet er 47moh.

Solastranden halvmaratons mållinje ligger 2moh. Startpunktet ved Sola kirke i Nordsjøveien er 23moh. Og selv om nedoverbakken før passering 1km ikke er spesielt løpervennlig, og selv om man 2 ganger må løpe oppover helt til 32moh ved Stangelandshøyden, tror vi grunnen til de gode tider man alltid oppnår på Sola, er avslutningsfasens løypeprofil – løypas siste 4km tilnærmet en sammenhengende nedoverbakke

Så håper vi iår å få til et løft i arrangementsavviklingen. Klubbens store investering i nytt tidtakersystem skal gi en langt raskere resultatservice, da såfremt våre deltakere er skjerpet når man skal fylle ut persondata ved online påmelding. Fortsatt byr det på utfordringer for løpsarrangører at mosjonister er flinke å melde seg på, men at noen blant de beste løpere, like før oppvarmingen starter, ringer oss…»kan du fiksa meg inn»…vi vil nødig si nei til noen som ønsker å delta, men stress faktorene like før start, har direkte påvirkning på den service arrangører kan gi

I de 6 første årene vi arrangerte halvmaraton på Sola, var påmelding løpsdag tillatt, nå som våre løp blir mer og mer populære, og ønske om å gi rask resultatservice melder seg, er det at vi nå legger opp til påmelding online

Så får vi mange spørsmål til hvert eneste løp, om at…»jeg har fått vondt i ryggen eller i kneet…legen sier jeg ikke bør løpe… kan ikke dere bare overføre hva jeg har betalt til neste løp?»

Dette gjør ikke GTI. Vi pålegges være lojal mot etablert praksis som gjelder for alle løp utenlands, og som også gjelder for de fleste noenlunde seriøse løp i Norge.

Økonomi – litt mer – Alle som stiller opp som administratorer for «den gode sak» ute i de frivillige organisasjoner, melder seg inn i sine lag for å drive aktiv idrett, ikke jobbe seg ihjel med all mulig ekstra administrasjon/etterrakst rundt løp/stevner. GTI tjener nå penger på å drifte sine løpsarrangement. Om vi ikke tok oss fri i arbeidstiden for å snakke med myndighet eller sponsorer. Om vi skulle ha betalt kr 100 eller kr 150 pr time for de tusenvis av timeverk dugnadsinnsats som medgår for å tilrettelegge og gjennomføre de løp/stevner som GTI hvert år tilbyr, ville ingen vært mulig å gjennomføre. Vi tror egentlig klubben fortjener hver eneste krone. Noe av midlene gjør det nå mulig for GTI å støtte unge løpere som Ørjan Grønnevig (20) og Håvard Lalit Øglænd (15) til konkurranser også utenbys.

Det er jo velkjent innen den del av friidretts Norge som holder til utenfor det sentrale østlandsområde, at skal man finne gode løpsfelt hvor det også er mulig å løpe uten vestlandets alltid sjenerende vind sommerstid, da må man betale hele flybilletten – hele hotelloppholdet selv, og om man skulle ønsket å få de beste løpere fra andre siden av fjellet til å bidra til kvalitetskonkurranser på vestlandet, ja så må vi betale for flybilletter også da!   

ANDRE NYHETER

Terminlista for 2012

ble spikret under friidrettslagenes tillitsmannsmøte 17.november. Rogaland skal neste år arrangere et innendørsmesterskap i mars (UM i Sandneshallen), det skal arrangeres Nordisk mesterskap i mangekamp over 2 dager i juni, og det skal i 3 dager til ende arrangeres NM i friidrett for veteraner i september. Og hvem er arrangør? GTI Stavanger!

Veteran NM 2012 – vil bli avviklet på Stavanger stadion 14-16.september, og mesterskapet vil være en kjempeinspirasjon for bl.a. GTIs meget engasjerte veterangruppe. Allerede på tirsdagstreningen ble det snakket om hvor mange stafettlag GTI selv skal stille på 1000m stafett. I veteran NM er det innen stafett lagt opp til konkurranser innenfor hver 10års intervall. Vi mener bestemt å kunne stille med gode lag i såvel 35-39, 40-49, 50-59, 60-69 og 70-79. Det trenes ualminnelig godt innen veteranmiljøet, GTI har tatt medaljer i fleng, og til neste år vil lagets tidligere NM gull vinner og profil innen langsprint – Ole Jørgen Nordhagen – være klar for opprykk klasse 50+. Det blir umulig også for Ole Jørgen å ikke stille i spisset toppform

Vi tror også med så mye spenstige herre veteraner i klubben, det blir umulig for Siv Rougier å ikke gjøre et etterlengtet comeback, nå som et nytt NM går på nærmeste hjemmebane. Og når vi vet at det er damene som egentlig har vært klubbens stolthet etter 10 år sammenhengende deltakelse i Holmenkollstafettens eliteklasse, er vi helt sikre på at det blir kø av damer fra GTI på veteran NMs deltakerliste

Om ikke lenge tror vi gjerne kretskontoret vil legge ut den foreløpige hovedterminliste 2012 for Rogaland Friidrettskrets. hvor det bl.a. i oktober ble mange løp oppå hverandre. Og Varhaug mila kolliderer også i 2012 med Suleskar Maraton og stafett..

 

INNENDØRSSTEVNE – Sandneshallen, med bl.a. 1500m

Søndag 11.desember kl 1200 er det lagt opp til flere interessante øvelser når innbydende Sandneshallen inviterer til treningsstevn i friidrett. Da vi nettopp tittet på oversikt påmeldte finner vi at samtlige 6 startende som så langt er påmeldt alle kommer fra GTI !! Ikke til å tro, dette lover bra, kan hende blir vi mange denne søndag ettermiddag. Innbydelsen med online påmelding finner du på kretsens hjemmeside…

 

FIRENZE

Imorgen vil de første fra Stavanger delegasjonen sette seg på flyet mot langstrakte vinplantasjer, velstelte hager av byens berømte oliventrær, ikke langt unna hvor Leonardo da Vinci holdt til. Noe av det største innen kunst vil man finne i Firenze. Denne tiltalende turist magnet av en liten storby, som vi kommer til når vi får satt oss i taxi de 7km innover fra flyplassen til sentrum.

Det er trange charmerende gater i Firenze. For Ragnar Stølsmark som løp her i fjor og som er en av dem som løper ekstremt fort, vil labyrint løypa gjennom noen av sentrumspartiene oppleves som kanskje i overkant svingete, ihvertfall når vi skal gjennom de trangeste 180 graders vendingene. Det er slike ganger det er enklere når marsjfarten er 6 min pr km

Også Anne Jorunn Hodne skal løpe, og hun er nå mer klar enn da hun slettes ikke uthvilt løp halvmaraton i Drammen. Anne Jorunn holder i likhet med Ragnar en 9.plass på årets foreløpige Norgesstatistikk på maraton. Dette er dersom vi teller deltakere slik som man gjør innen Norges Friidrettsforbunds statistikker, hvor kun nordmenn med norsk statsborgerskap i orden telles med. Ser man på Kondis.no sine statistikker, vil man se at inntog av afrikanske (eller svenske) løpere er overveldende også i Norge. Men, har man bodd i Norge i 3 måneder, kan man konkurrere for norske klubber og da velger Kondis å ta alle med

Hver enkelt løpers individuelle målsetting i Firenze og hvordan de personlige mål kan nåes, har vi enda ikke gjennomgått. For alle som driver idrett på et visst nivå er det velkjent at jo høyere personlig mål man vifter med i det offentlige rom, jo mer last legger vi i det vi kaller for ryggsekken. Men, uten at vi her trenger å røpe alle hemmelige tanker fra hver enkelt løper vil vi tro at det for Anne Jorunn vil være meget inspirerende å søke opp mot ryggen til klubbkollega John Nicolaysen. John har ikke bedre pers enn 2.59, Anne Jorunn løp på 2.47.15 i Tromsø, hvem som inspireres av hvem tør vi ikke si, mer enn at dette vil være en av mange herlige GTI dueller i Firenze. Vi kjenner godt til hvor gøy unge John synes det er å bli slått av damer

Og John er jo kjempeklar da…Her (uten tillatelse) refereres til en av Johns mange herlige sms’er: «Intet skal stå uprøvd i jakten på rekorder. Idag blir det kenguru til middag. Så skulle i alle fall spensten i steget være sikret!» 

Bakfra i hælene på John og Anne Jorunn, vil Gunnar Eiterjord og London baserte Bård Lyngnes som begge løper i klasse 45-49år komme til mål på tider rundt 2.50, kanskje enda bedre om alt klaffer? Gunnar og Bård løper Firenze 3.året på rad, og lar seg neppe stoppe av eventuelle trafikkale utfordringer, slik Ragnar ifjor ble oppholdt 7-8 sekunder, fordi glupe vakter kom til at det var bedre å slippe frem biler enn løpere på jakt mot rekorder…

Reiseleder og motivator Einar vil vurdere sterkt hvem som skal gis de største blomsterbuketter etter løpet. Det er nærliggende å gjette på at såvel Vidar Gunnarsson som Johannes Økland begge ligger an til prisen for flest antall minutter bedre pers. Men her er vi veldig i tvil, mulig at Stig og Thomas har en joker på lur her?

Hva angår forbedring årsbeste ligger jo Regine meget godt an. Hvis statistikken til kondis.no er korrekt er Regine Benz sitt beste maraton iår 3.58.46; Vidar og Johannes må virkelig slå til for å holde Regine bak seg i antall forventet forbedring årsbeste, det er fare for at Regine kan fikse henimot 16 1/2 minutter, kanskje enda mer?

Så har vi noen i Firenze troppen av kategori helt anonym, så anonym at hennes 50års mandag denne uke gikk oss hus forbi. Og vi tror vi vet hun trener bra, faktisk en sensasjon kan det bli i Firenze, kandidat til troppens høyeste plassering innen sin klasse når Norgesstatistikkens veteranklasser skal gjøres opp end of year….men det skal løpes først

Mildfrid og Marianne er begge debutanter og er for ordens skyld innlosjert på samme hotellrom, så kan de lettere bli enige på forhånd om hvem som skal være mest nervøs før start….

Ragnar ble klassevinner i Firenze ifjor. For 700 besøkende på «after skiing» middagen et godt stykke utenfor sentrum, ble Ragnar ropt opp på den 40m brede hovedscenen, ikke mer spesielt enn at gjestene var mer opptatt av å spise mer mens seremonien pågikk. Live bandene spilte adskillig bedre enn nivået på premier, for å si det sånn…

Ja, hvor fort kan Ragnar løpe i Firenze? Alle er vi veldig spent. Vi unner så klart Ragnar kjempesuksess i Firenze etter sesongens klareste dommer overtramp og usportslig opptreden da Ragnar sist løp maraton i det meget pinlige NM i Oslo. Årets NM gull på maraton ble vunnet på 2.27.28 i en løype som ligner ikke så lite på løypa i Oslo. Om Ragnar fikset denne tiden ville det vært en herlig revansj, og om Ragnar strekker seg enda lengre og til og med utfordrer Jarle Risas (for ham) fantastiske 2.25.50 i Berlin, gir vi oss ende over…men det skal løpes først…

Maureen skal også løpe Firenze. Fortsatt fersk som maratonløper og sist Maureen løp var det også for henne å kave rundt i altfor høy temperatur for langdistanse løping (for en middels godt trent mosjonist) da hun umotivert fullførte årets Paris Maraton. Einar som er påmeldt for sitt 44.maraton i Firenze, løp på seg en strekk da det timer før løpsstart 3 sjøers skulle settes ut km skilter. Likevel, selv uten sykkel kan vi gjøre bra nytte som trener/inspirator underveis langs løypa          

 

ØRJAN 10KM TERRENGLØP – Tilburg Nederland

De 25 beste til mål slåss om pengepremier under kommende søndags «International loket.nl Warande Cross» en 10km ca 1 times kjøring utenfor Amsterdam. Ørjan løper i seniorklassen hvor det er større prestisje og bedre pengepremier enn i juniorklassene. Blant de bedre løperne i en ellers stor norsk tropp i Nederland løper i samme klasse som Ørjan en av årets øvrige mest fremgangsrike løpere, 22 årige Hans Kristina Fløystad fra Team Knut Kvalheim i Tjalve. Sørlendingen Fløystad flyttet iår 1500m persen fra 3.47.30 til 3.41.61 og inntar med dette 3.plass på årets Norgesstatistikk etter Henrik Ingebrigtsen og Thomas Solberg Eide. Samme også for Ullensaker Kisas store fremadstormende løpergruppe hvor Vetle Aasand f.1991 løp 1500 persen ned fra 3.55.18 til 3.47.21. Vi tror Ørjan selv blir skuffet hvis han ikke ihvertfall fikser alle norske i Nederland. Løpet har start kl 1410

 

NEW YORK MARATHON

Selv om det koster 28.000 å følge Sven Serigstad for å løpe New York Marathon – før man har startet å spise/shoppe – er klassikeren over alle New York Marathon ufattelig populært. Sven har nå ventelister for 2013 løpet, og vi skjønte vel knapt noe da vi her forleden nesten ble omfavnet av en dame vi ikke kjenner altfor godt i trappa på Rica Forum hotell: yessss, nå fikk jeg nettopp beskjed…jeg får lov å delta i New York Marathon 2013.

Har man markert seg i GTI er det tilsynelatende et enda enklere nåløye: 2 sterke distanseprofiler i GTI har allerede sikret seg lisens for 2012 – Kristin Mauland Larsen og Kari-Anne Veen Billingstad er begge klar. Vi tror kanskje enda flere GTI jenter følger etter…og da blir det enda lettere å vinne kvinneklassen i neste års 3 sjøers løp som går samme helg

 

EM TERRENGLØP – LAGUTTAK 

Søndag 11.desember avvikles EM terrengløp i Slovenia. Ørjan Grønnevig er bankers på et sterkt norsk U-23 lag med bl.a. forhåndsuttatte Sondre Nordstad Moen, Sindre Buraas og Lars Erik Malde. 10km i Nederland fk. helg vil avklare de øvrige plasser på U-23 laget som skal bestå av 6 løpere og hvor også Henrik Ingebrigtsen er en av kandidatene

 

TRENERSEMINARET I OSLO

Vi hadde gleden av å følge helgens trenerseminar i Oslo. Idrettssjefen i det franske friidrettsforbundet samt treneren for Christopher Lemaitre fortalte historien om utviklingen til dette franske sprint vidunderet. Men enda mer lærerikt for oss i GTI, var å høre hvordan treneren til de 2 polske mellomdistanse løperne som sikret 4.plass og 6.plass i 800m finalen under årets friidretts VM møysommelig bygget opp sine løpere. Hans nitidige analyse dokumentasjon viste at han ikke hadde hatt skader på sine løpere de siste 9år. I Norge finnes ikke en løper som ikke har vært skadet i løpet av 9år med trening, dette er bare noe av hva som skal til for å oppnå suksess helt utenom det ordinære. I Norge er vi mer opptatt av sportsdrikke og andre mulige snarveier, vi måler intensitetssoner og stikker i lillefingeren nærmest uansett hva grundig arbeid vi har lagt ned påforhånd

I andre land er det helt andre elementer i treningen man vektlegger. Drill øvelsene denne polske meritterte treneren viste oss under tribunen på Bislett, var ikke bare morsom den hadde en samlet varighet på 90 minutter, man kommer ikke gratis til å ta 2.plass i 2 av de 3 semifinale heat på 800 under årets VM i friidrett      

 

    

 

  

 

%d bloggere liker dette:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close