Djupadalten & Hinnaløpet: Sterk GTI innsats

Ragnar Stølsmark vant Djupadalten og Elise Hay Opsahl råsterk i Hinnaløpet

 

Djupadalten i Haugesund er et av nordfylkets mest populære mosjonsløp, dette 9,3km lange terrengløpet ble lørdag ble avviklet for 33.gang.

Tom Erik Halvorsen og Vidar Gunnarsson fikk plakett som 1.gangs deltaker, Tore Olav Kristiansen for 3.gangs deltakelse, Einar Søndeland fikk glass som 7.gangs deltaker og Ragnar Stølsmark fikk glass med gravering for sin 1.plass

Djupadalten er et tvers i gjennom mosjonsløp. Ikke siden arrangøren selv deltok i løpet for over 30år siden har det vært viktig å vinne. At man prioriterer massene, det folkelige og premie for mange års deltakelse er kanskje grunnen til at Djupadalten holder på sin popularitet.

At løpets suverene vinner helt diskret får tildelt sin fortjente 1.premie etter at alle 700-800 har forlatt målområdet, bør likevel være en enkel sak å få ordnet til neste gang. Når et løp samler 800 deltakere, gis en helside i Haugesunds Avis nettutgave, er det nesten en fornærmelse å diskret komme stikkende med en 1.premie, etter at alle har gått hjem.

GTI har mange i sin løperstall med dialekt nordover i fylket, en tradisjon kan synes være på vei å bli bygget opp og det man snakker om lenge er å få has på sin egen bestetid fra året før, gjerne komme høyest opp på klubbens adelskalender for det enkelte profilerte løp som tilbys

Ragnar Stølsmark med 30.04 forbedret seg 21 sek fra ifjor og er 1,17 min foran løpets nr 2 Magnus Sirnes Hjellum fra Haugesund med 2.plass 17års klassen under UM terrengløp lang løype i september, og som iår har notert bl.a. 8.50.77 på 3000

Djupadaltens fagekspertise mener det gjennomgående løpes ca. 60 sek saktere på 10.000 bane enn tidene man oppnår i «Dalten». Om vi skal holde oss til denne, er GTI løpernes prestasjoner lørdag virkelig inspirerende å ta med seg fremover mot kommende oppgaver

1.pl. Ragnar Stølsmark 30.04 – 30.25 ifjor

3.pl. Tom Erik Halvorsen 31.37 – debut. TomErik muligens raskere langsprinter enn Ragnar, men å lede fra start er gambling…

7.pl. Tore Olav Kristiansen 32.19 – deltok ikke ifjor, iår skadefri…hurra!

12.pl. Johnny Vea 33.46 – 33.38 ifjor

20.pl. Vidar Gunnarsson 35.14 – ypperlig debutløp, Vidar er i fin fremgang nå

 

Og blant superveteranene et stykke bak:

Arne Johan Svendsbø 44.36  – deltok ikke ifjor

Einar Søndeland 47.30 – 47.56 ifjor

Ingolf Dale 52.40 – ca. samme tid ifjor

 

Til sammenligning ellers for adelskalenderen, løp ifjor Rasmus Stølsmark på 33.55, Trond Magne Susort 34.41 og Torger Stølsmark 36.03.

Så tar vi også med at Karl Johan Rasmussen (38) som løp samtlige av sine maratonløp under 2.20 var overraskende tilbake i løpermiljøet. Hans lettbente steg ikke til å ta feil av og faktisk imponerende med 32.53 med antagelig minimalt med treningsbakgrunn

Under middagen fikk vi sett noen av Ivar Hystads kamera blinkskudd, herlige stilstudier av flere GTI løpere. Ivar har vært ute på flere løp enn Djupadalten (også flere GTI løp) disse er det linker til gjennom Johnny Veas facebook sider og vi håper etterhvert å få linket disse også til klubbens hjemmesider

 

HINNA LØPET

Henrik Ingebrigtsen ser ut til å være i sterk oppadgående form etter gode 30.52 som klar vinner av herreklassen. Frew Zenebe Brkineh med sterk 5.plass under NM terrengløp lang løype og som har levert flere fremragende langdistanse løp iår er i følge resultatlista blitt slått av Henrik med 1,20min og Ahmad Muktar Adam er slått med hele 2,47min i samløp. Om alle 3 har løpt samme løype er dette en  oppsiktsvekkende differanse i favør Henrik

Elise Hay Opsahl som løp så utrolig bra under NM Maraton i Oslo (5.plass) best blant GTI jentene gjennom Sørmarkas 9,3km lørdag. Blant herrene har GTIs Dan Olav Tjessem Meling vært løpets 12.flittigste deltaker og er nå kommet opp i 17.gangers deltakelse. Denne adelskalender toppes av Leo Øyås med 25 fullførte løp, mens Tore Olafsen etter årets løp er på 2.plass med 24 gangers deltakelse

Dan Olav løp Hinna løpet på 45.30 ifjor 43.19 iår. Johnny Hinna hadde 39.02 ifjor 37.52 iår. Trond Kristensen raskest av GTI herrene iår med 37.41, Trond noterte 36.13 for 4år siden i 2007. Blant damene har Kari-Anne Billingstad igjen dokumentert fremgang etter 41.51 i 2007, 42.04 i 2008, et par pause år, før hun iår er inne på 41.03

Noen tider forsøkes sjekket opp, for GTI damene mangler bl.a. tid på Regine Benz; derfor taes med tider foreløpig lagt ut i dameklassen

1) Elise Hay Opsahl, GTI 40.31

2) Anne Østbø Frafjord,GTI 40.59

3) Kari-Anne Billingstad.GTI 41.03

Signe Emilsen, GTI 44.50

Justyna Skjæveland, GTI 46.34

 

GTI løpere i herreklassen

Trond Kristensen 37.41

Johnny Hinna 37.52

Dan Olav Tjessem Meling 43.19

Dag Herman Abeland 46.27

 

Blant andre GTI løpere i sving i helgen Lise Lithun 3.beste dame og 2.plass i sin klasse under Bergen Maraton med tiden 4.10.05

Ali Matthews fikk det ikke helt til å stemme i sin debut som GTI løper med 41.47 på Hytteplanmila litt syd for Hønefoss. Her var forøvrig Urige Buta noen få sek for sent i mål til å underskride Sondre Nordstad Moens sterke løyperekord på 28.50, men etter en skikkelig duell av et løp – ref lengre rapport Kondis.no – så vant Urige en tøff spurt og en ny 1.plass

 

 

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close