Kretsrekorder 2011

For en av kretsens virkelig store rekordsettere – Arne Warem fra Gjesdal – var det så synd at skaden inntraff, da han i kjempeslag skulle forsøke seg på norsk rekord i mangekamp under avslutningsstevne i Egersund, en kveld i flott høstvær med sol og tilnærmet perfekte forhold

Arne født 27.12.1946 har sesongen rykket opp i klasse 65-69 og med sitt ualminnelig høye nivå med en rekke også internasjonale mesterskapsmedaljer, stanset raske spenstige Warem på 5 rekorder i løpet av sesongen 2011. Er man spenstig, har man også høy toppfart. Her følger Warems 5 aldersrekorder i 2011 som «best gjennom alle tider i Rogaland i klasse 65-69år»

200m – 28.41, 400m – 63.78, 300m hekk – 52.13, Lengde – 4.53 +1.6 og tresteg – 9.55 +2.0

 

18 åringene Marius Bakken Støle og Per Magne Florvaag fra Sandnes er begge blant utøverne som iår har satt kretsrekord, dvs. kretsens beste resultat uansett årsklasse. Mens Per Magne er best på korthekk og stav, er Marius best på langhekk. Når nevnte gutter iår er blitt representasjonsutøvere og også flere av klubbens ungdommer har markert seg i Norgestoppen, er det grunn til å dvele litt mer.

Vi leser i Sandnesposten om at rundt 20-25 trenere/ledere inngår i Sandnes ILs støtteapparat. Godt organisert utgjør dette en enorm ressurs og nå som sesongen er over og seriepoeng telles opp kan det se ut til at kun 1 norsk friidrettsklubb har bedre resultater i 2011 enn Sandnes, samlet sett innen banefriidrett obligatoriske øvelser og tilleggsøvelser, og hvor seniorøvelser med dets mål og redskap/tabeller er lagt til grunn. 

Når man banker på døren for å få trene friidrett allerede i 8-9års alderen, snakker vi om at en klubbs ildsjeler her har fulgt tett opp over en 10års periode. Da snakker vi ikke bare om den obligatoriske gjerne tradisjonelle foreldre/barn oppfølging, men at ledere/trenere strekker seg utover egne barns fritidssysler, sagt med andre ord: man har friidretten i sitt hjerte.

Vi ser heller ikke bort fra at vinterhalvårets sprintprosjekt som ble igangsatt for 4-5 år siden etter initiativ fra Forbundet og med tilrettelegging av kretsene, at dette med sterk Sandnes dominans også her, har bidratt til klubbens imponerende nivå innen ungdomsfriidretten. Når vi dessuten vet at lagets største profil Bjørnar Ustad Kristensen også han banket på døra for friidrett like etter skolestart, ser man at tålmodig grunndig oppfølging gir resultater i det lange løp. Så ligger nye Sandneshallen innbydende klar på Sandved, med god plass for enda flere utøvere, enda flere lag

Per Magne Florvaag – stav 5.01 og 110m hekk 14.23 (-2,4). Marius Bakken Støle – 300m hekk 38.03 og 400m hekk 53.08. På hver 2 rekorder, men legger vi til at aldersrekord i klassene U-20, U22 foruten kretsbeste i gutter 18 samt kretsrekord uansett klasse, blir dette i sum flere rekorder enn klubbkollegaene Ove Lindekleiv og Arnfinn Skadsem som iår har fikset 3 rekorder i løpet av sesongen

Ove Lindekleiv, Sandnes IL  født 8.4.76 aldersrekorder i klasse 35-39: 200m hekk 25.17 (-1,8), kule (7,252kg) – 14.99, Diskos 2kg – 46.72         

Arnfinn Skadsem, Sandnes IL født 24.2.36 aldersrekorder klasse 75-79: kule 4kg – 9.87, Slegge 4kg 27.31, spyd 500g – 21.00

Norges Friidrettsforbund lager ikke årsbesteoversikter jenter/gutter lenger ned enn til 13år, og selvom vi vel ikke kan unngå å nevne 11 årige Jakob Ingebrigtsens imponerende 2 aldersrekorder hhv. 600m – 1.39.39 og 60m hekk – 10.61, er det gjerne fortsettelsen til hans eldre brødre vi følger tettest – Filip med en gjennomført fantastisk sesong i 2011 og Henrik som på forsesongen også iår dokumenterte internasjonalt nivå   

Blant utøvere som i 2011 har mer enn ett «best gjennom alle tider i Rogaland» resultat innen sin klasse i 2011, nevnes enda en Sandnes utøver, eneste utøver i kretsen som i sesongen 2011 har satt mer enn 1 kretsrekord:

Hans Olav Stephansen Uldal som er 10-kamp utøver, tok individuelt gull i stav og bronse (110m hekk) i hoved NM, og inngår i rekordlistene med 14,90 på 110m hekk (+1.0) og 7348 poeng i 10-kamp oppnådd i Trondheim 10-11.september

På jentesiden finner vi (med forbehold om at alle resultatrapporter er levert) ikke utøvere i noen klasse med mer enn 1 aldersrekord, til gjengjeld mange noteringer.

Og dermed tilslutt – beskjedne som vi er – litt også om GTI utøvere som i 2011 har satt «kretsrekorder» som da ikke er kretsrekorder men aldersrekorder  

Wenche Lægraid Kvæven har egentlig satt 2 nye aldersrekorder idet hennes 1.20.53 passering på halvmaraton er en offisiell tid såvel som hennes strålende tid på maraton 2.48.00 som da begge fremkommer som nye aldersrekorder i klasse 45-49år.

Bjørg Hagen f.1942 som fra neste år rykker opp i klasse 70-74 (hvor forøvrig kretsstatistikkene opererer med feil fødselsår) har i sitt siste år i klasse 65-69 løpt sitt første maraton løp. Med kjempe respekt for en kraftprøve av en øvelse, jogget Bjørg i København kontrollert inn til 4.01.26 og rekord «best gjennom alle tider» med den største selvfølgelighet. Vi tror på helt andre boller når hun kanskje forsøker påny neste år, når hun endelig igjen er yngst i klassen.     

Johannes Bårdsen – 70år gammel løp han for 4år siden 1500m på 5.42.48, som fortsatt er aldersrekord klasse 70-74. I samme stevne Nordisk mesterskap i friidrett for veteraner i Århus, var Johannes det nærmeste en nordmann kan komme en slåsskamp på en iidrettsarena, da etter sigende en villmannsløping nesten hindret en råsterk Johannes å bli nordisk mester på 800m klasse 70-74 med 2.41.94, også dette fortsatt klasserekord.

Men, så til saken – iår har Johannes satt aldersrekord i sin nye favoritt øvelse diskos, etter 2-3år med mange treningskast, og som det heter «mye-mye lengre» på trening – så kom rekorden i det siste kastet i sesongens siste konkurranse i motvind på Stavanger stadion: med blankpusset diskos (1kg) og med bare en rotasjon: 32.80m. Listene er sjekket, rekorden kan godkjennes og Johannes er kjempeklar for å angripe nye rekorder i klasse 75-79 til neste år. Vi hører det blir jevnt. Vi vet at det i kretsen florerer med mannlige diskoskastere fra 65+ og oppover    

 

  

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close